WESTERN ASIAN YOUTH & JUNIOR CHESS CHAMPIONSHIP-2019

CLICK HERE FOR VENUE LOCATION MAP

CLICK HERE FOR PAIRINGS & RESULTS

(Click on Respective Categories in Tournament Selection for particular Age Category)

CLICK HERE TO DOWNLOAD PROSPECTUS

The Western Asian Youth & Junior Chess Championship-2019 got off to a rousing start at The Tivoli Grand Resort & Hotel, New Delhi on Thursday. A total number of 377 players from ten Asian Zone 3.1, 3.2, 3.4 and 3.7 federations are participating in this prestigious event, which have 16 different age categories and played under Standard, Rapid and Blitz format.

Mr. Berik Balgabaev, Advisor to the FIDE President inaugurated the championship in presence of Mr. Bharat Singh Chauhan, Dy President Asian Chess Federation; Mr. Husan Turdialiev, President Asian Zone 3.4; Mr. Khurshed Vatanov, FIDE Delegate Tajikistan Federation, Mr. Naresh Sharma, Joint Secretary All India Chess Federation, Mr. R Hanumantha, Secretary United Karnataka Chess Association and Mr. AK Verma, Secretary Delhi Chess Association. During the ceremony Mr. Balgabaev conveyed the good wishes message of FIDE President   Mr. Arkady Dvorkovich to all the participants and officials.

In the opening day, Rapid events were held and as expected the host India dominated the medal tally by winning 43 medals, which include 15 gold. Uzbekistan Gold in Under-18 Open category while Tajikistan and Bangladesh secure silver each.  Kazakhstan and Sri Lanka also found place in the medal tally by winning bronze medals.

 

The Standard format of the event is on progress at the time of report.

Medallists Rapid Format

U6O
     
Medal Name FED
Gold Nijesh R IND
Silver Havish Kovidh Tadavarthy IND
Bronze Joshi Aditya Shripad IND
U6G
Medal Name FED
     
Gold Diya Digamber Sawal IND
Silver Rammadugu Geethika Sri IND
Bronze Srijita Das IND
 

 

 

U8O

Medal Name FED
     
Gold Vaz Ethan IND
Silver Rosh Jain IND
Bronze Aaryaveer Agarwal IND
U8G
Medal Name FED
     
Gold Kolagatla Alana Meenakshi IND
Silver Warsia Khusbu BAN
Bronze Aggarwal Tashna IND
U10O
Medal Name FED
     
Gold Daaevik Wadhawan IND
Silver Wanjari Krupal IND
Bronze Daakshin Arun IND
U10G
Medal Name FED
     
Gold Sachi Jain IND
Silver Panchal Hiya IND
Bronze Kukreja Suguna IND
U12O
Medal Name FED
     
Gold Bagwe Gaurang IND
Silver Sahib Singh IND
Bronze Shaik Sumer Arsh IND
 

 

 

 

U12G

Medal Name FED
     
Gold Tejaswini G IND
Silver Ratnapriya K IND
Bronze Cera Dagaria IND
U14O
Medal Name FED
     
Gold Abinandhan R IND
Silver Aditya Varun Gampa IND
Bronze Nikhil Magizhnan IND
U14G
Medal Name FED
     
Gold Shivika Rohilla IND
Silver Abrorova Sabrina TJK
Bronze Velpula Sarayu IND
U16O
Medal Name FED
     
Gold Jayachandra Srinivas Vellanki IND
Silver Mohamed Anees M IND
Bronze Abdilkhair Abilmansur KAZ
U16G
Medal Name FED
     
Gold Bristy Mukherjee IND
Silver Chinnam Vyshnavi IND
Bronze Dahampariya HKT Dewnethmie SRI
 

 

 

 

U18O

Medal Name FED
     
Gold Abdurakhmonov Mukhammadali UZB
Silver Srijit Paul IND
Bronze Arjun Gupta IND
U18G
Medal Name FED
     
Gold Priyanka K IND
Silver Jyothsna L IND
Bronze Srishti Pandey IND
U20O
Medal Name FED
     
Gold Sankalp Gupta IND
Silver Rahul Srivatshav P IND
Bronze Anuj Shrivatri IND
U20G
Medal Name FED
     
Gold Aakanksha Hagawane IND
Silver Rutuja Bakshi IND
Bronze Savitha Shri B IND

 

 

 

MEDAL TALLY
  GOLD SILVER BRONZE TOTAL
INDIA 15 14 14 43
UZBEKISTAN 1 0 0 1
BANGLADESH 0 1 0 1
TAJIKISTAN 0 1 0 1
KAZAKHSTAN 0 0 1 1
SRI LANKA 0 0 1 1
KYRGYZSTAN 0 0 0 0
UAE 0 0 0 0
NEPAL 0 0 0 0
IRAN 0 0 0 0

 

CATEGORY GOLD SILVER BRONZE
U6O INDIA INDIA INDIA
U8O INDIA INDIA INDIA
U10O INDIA INDIA INDIA
U12O INDIA INDIA INDIA
U14O INDIA INDIA INDIA
U16O INDIA INDIA KAZAKHSTAN
U18O UZBEKISTAN INDIA INDIA
U20O INDIA INDIA INDIA
U6G INDIA INDIA INDIA
U8G INDIA BANGLADESH INDIA
U10G INDIA INDIA INDIA
U12G INDIA INDIA INDIA
U14G INDIA TAJIKISTAN INDIA
U16G INDIA INDIA SRI LANKA
U18G INDIA INDIA INDIA
U20G INDIA INDIA INDIA