Abhijeet Gupta wins Commonwealth Chess Championship

Abhijeet Gupta wins Commonwealth Chess Championship

Grandmaster and former world junior champion Abhijeet Gupta won the Commonwealth Chess Championship after settling for a quick draw with Arghyadip Das in the ninth and final round that concluded here.

DSCN6254

Gupta a winner of this event in 2015, regained the crown with a very impressive eight points out of a possible nine, winning the first seven games in the championship and drawing the last two with utmost ease.

Commonwealth Champion Abhijeet Gupta
Commonwealth Champion Abhijeet Gupta

“I guess I was doing well right from the start, I got off with some victories and it was nice to win seven games in a row, I could not remember the last time I did that in any International event. That was it I gess my seventh round victory was the most important and it came rather quickly as Deep Sengupta was not so well prepared which I found a bit unusual but obviously took it!” said Gupta on his excellent victory.

DSCN6258

Arghyadip Das came second winning the silver ahead of M R Lalith Babu who won his game to win the Bronze medal.

Runner-up Arghyadip Das
Runner-up Arghyadip Das

In the Women’s section, Padmini Rout, S Vijayalakshmi and S Meenakshi all won their games to win the medals.

Women Champion Padmini Rout
Women Champion Padmini Rout

As the tie was resolved Rout won the gold, Vijayalakshmi won silver while Meenakshi wont he bronze. Both Vijayalakshmi and Meenakshi wont he last six games in the championship.

DSCN6243

 

 

Important results:

Arghyadip Das (7.5) drew with Abhijeet Gupta (8); S. Ravi Teja (6.5) lost to M. R. Lalith Babu (7.5); G. Akash (6.5) lost to Deepan Chakkravarthy (7.5); Siva Mahadevan (6.5) lost to M. Karthikeyan (7);
N. R. Vignesh (6) lost to Deep Sengupta (7); Aravindh Chithambaram (7)bt Nicholas van der Nat (RSA,  6); Ziaur Rahman (6.5) drew with N.Sanjay (6.5); Abhijit Kunte (6.5) drew with Sriram Jha (6.5); Ramnath Bhuvanesh (7) bt S. L. Narayanan (6); Ankit Rajpara (6.5) drew with S. Nitin (6.5); S. Vijayalakshmi (7) bt Niaz Murshed (Ban, 6); N. Lokesh(6) lost to Padmini Rout (7); Mohammad Minhazuddin (Ban, 7) bt S.Jayakumaar (6); Himanshu Sharma (5.5) lost to S. Meenakshi (7).

MEDAL WINNERS OPEN

1 Gupta Abhijeet GOLD IND
2 Das Arghyadip SILVER IND
3 Lalith Babu M.R. BRONZE IND

DSCN6253

MEDAL WINNERS UNDER 20 OPEN

1 Karthikeyan Murali GOLD IND
2 Aravindh Chithambaram Vr. SILVER IND
3 Akash G BRONZE IND

MEDAL WINNERS UNDER 20 GIRLS

1 Michelle Catherina P GOLD IND
2 Vaishali R SILVER IND
3 Nandhidhaa Pv BRONZE IND

MEDAL WINNERS UNDER 18 OPEN

1 Visakh Nr GOLD IND
2 Siva Mahadevan SILVER IND
3 Kumar Gaurav BRONZE IND

DSCN6238

MEDAL WINNERS UNDER 18 GIRLS

1 Ivana Maria Furtado GOLD IND
2 Srija Seshadri SILVER IND
3 Pratyusha Bodda BRONZE IND

DSCN6237

MEDAL WINNERS WOMEN

1 Padmini Rout GOLD IND
2 Vijayalakshmi Subbaraman SILVER IND
3 Meenakshi Subbaraman BRONZE IND

DSCN6243

MEDAL WINNERS SENIOR

1 Hamid Rani GOLD BAN
2 Dave Shiv Shankar SILVER IND
3 Lim Kian Hwa BRONZE MAS

DSCN6241

MEDAL WINNERS UNDER 16 OPEN

1 Sharang Sanjeev Kapoor GOLD IND
2 Barath Kalyan M SILVER IND
3 Kane Samvid BRONZE IND

DSCN6236

MEDAL WINNERS UNDER 16 GIRLS

1 Aakanksha Hagawane GOLD IND
2 Chitlange Sakshi SILVER IND
3 Sapale Saloni BRONZE IND

 

MEDAL WINNERS UNDER 14 OPEN

1 Mitrabha Guha GOLD IND
2 Neelash Saha SILVER IND
3 Rahul Srivatshav P BRONZE IND

DSCN6234

 

MEDAL WINNERS UNDER 14 GIRLS

1 Bhanot Stuti GOLD IND
2 Vantika Agrawal SILVER IND
3 Harshita Guddanti BRONZE IND

DSCN6233

MEDAL WINNERS UNDER 12 OPEN

1 Koustav Chatterjee GOLD IND
2 Aronyak Ghosh SILVER IND
3 Mohammad Fahad Rahman BRONZE BAN

 

MEDAL WINNERS UNDER 12 GIRLS

1 Mrudul Dehankar GOLD IND
2 Salonika Saina SILVER IND
3 Lakshmi C BRONZE IND

DSCN6231

MEDAL WINNERS UNDER 10 OPEN

1 Sadhwani Raunak GOLD IND
2 Sreeshwan Maralakshikari SILVER IND
3 Mahitosh Dey BRONZE IND

DSCN6229

 

MEDAL WINNERS UNDER 10 GIRLS

1 Divya Deshmukh GOLD IND
2 Bhagyashree Patil SILVER IND
3 Rakshitta Ravi BRONZE IND

DSCN6227

MEDAL WINNERS UNDER 8 OPEN

1 Shahil Dey GOLD IND
2 Garv Rai SILVER IND
3 Tanmay Jain BRONZE IND

11666127_1700228826857022_3223001865721734470_n

MEDAL WINNERS UNDER 8 GIRLS

1 Prathivya Gupta GOLD IND
2 Anishka Vikram SILVER IND
3 Sanudula K M Dahamdi BRONZE SRI

DSCN6224